Navigačné menu

Preskočiť navigáciu

Novinky - Detail


Pracovníci Staromestskej knižnice odporúčajú e-knihy

Robert Dugoni Hrob mé sestry

Robert Dugoni: Hrob mé sestry

Sarah, mladšia sestra Tracy Crosswhiteovej, sa stratila pred 20 rokmi. Odvtedy Tracy premýšľa, čo sa naozaj stalo. Neverí, že obvinený Edmund House je skutočný vinník. Chce poznať pravdu, preto sa vzdáva učiteľského miesta a vyštuduje policajnú akadémiu. Keď poľovníci náhodou natrafia na plytký hrob s pozostatkami tela jej sestry Sarah, rozhodne sa pokračovať vo vyšetrovaní aj napriek tomu, že miestny šerif Roy Calloway, starý priateľ jej otca jej v tom chce zabrániť. Počas pátrania po skutočnom vrahovi jej sestry odhaľuje Tracy dávne temné tajomstvá. No nielen to. Tracy otvára dvere, za ktorými hrozí smrteľné nebezpečenstvo aj jej....(MS)

Veronika Ageiwa Deník japonské manželky

Veronika Ageiwa: Deník japonské manželky

 

Veronika Ageiwa je nielen autorkou, ale aj hlavnou postavou knihy, ktorá patrí do série Skutočné príbehy.
Veronika sa počas štúdia zoznámi so spolužiakom z Japonska. Vtedy ešte netuší, že sa postupne doňho zamiluje. Po niekoľkých rokoch života v rôznych krajinách sveta s ním odletí do Japonska, kde mu porodí syna. Začína žiť podľa japonských zvykov. Ako zvládne odlišné kultúrne prostredie a tradičné japonské zvyky – spoločné kúpanie sa so svokrou, pohreb starého otca? A čo gastronomické zvláštnosti, ktoré sú pre Európana nezvyčajné. Zjesť určité jedlo si vyžaduje mnohokrát veľké sebazaprenie. Ako zvládne brigádu - predávanie v obchode s oblečením?
Odpovede nájdete v knihe, z ktorej sa dozviete o živote Japoncov z prvej ruky. Knihu možno zaradiť medzi oddychovú literatúru. Určite však má čím zaujať čitateľa. (EHu)

Iva Procházková Karolína. Stručný životopis šestnáctileté

Iva Procházková: Karolína. Stručný životopis šestnáctileté

 

Napísať stručný životopis je ťažké. Obzvlášť keď Karolína je šestnásťročné dievča, ktoré toho na svoj vek už prežilo veľmi veľa. Rozpisuje sa teda o svojej rodine, priateľoch a o tom ako chodí na balet a sníva o kariére slávnej primabaleríny.
Jedného dňa sa však nešťastne zraní, keď sa šplhá na zvonicu a jej sny sa začínajú rozplývať. Počas dlhého pobytu v nemocnici sa musí vyrovnávať s týmto problémom a okrem toho začne tiež vznikať niečo ako vzťah medzi ňou a Lvevom, do ktorého bola dlho zamilovaná a kvôli ktorému tiež šplhala na zvonicu.
Všetko sa zdá byť príliš komplikované, avšak Karolína je prirodzene tvrdohlavá, a tak sa nevzdáva a učí sa prijať nové skutočnosti a otvárať sa novým možnostiam. (SK)

Jared Diamond Svět, který skončil včera

Jared Diamond: Svět, který skončil včera

 

Čo sa môžeme naučiť od tradičných spoločností? Nositeľ Pulitzerovej ceny predkladá jedinečné dielo, v ktorom sa zamýšľa nad tým, ako by mohli určité prvky tradičného fungovania obohatiť náš moderný život. Prevažná časť šesťmiliónovej  existencie ľudskej spoločnosti vyzerala a fungovala úplne inak. Tradičné spoločnosti, ako napr. domorodé kmene z novoguinejskej Vysočiny nám pripomínajú , že z hľadiska ľudskej evolúcie to bolo ešte len "včera", kedy sa všetko zmenilo. Naše telá sú stále ešte lepšie adaptované na podmienky tradičného spôsobu života.
V knihe sa dočítate o prístupe k výchove detí, o spôsobe  riešenia sporov, o metódach vyhodnocovania rizík, o metódach uchovávania zdravia, telesnej a duševnej kondície, o prístupe k starým ľuďom. Fascinujúca kniha s autobiografickými prvkami spájajúca poznatky antropológie a evolučnej biológie provokuje, vysvetľuje a zabáva, v každom prípade však zmení náš pohľad na človeka ako živočíšneho druha. (EHa)

Fredrik Backman Muž jménem Ove

Fredrik Backman: Muž jménem Ove

 

Zdanlivo obyčajný príbeh staršieho muža, ktorý sa snaží vysporiadať so svojou samotou a smútkom po nečakanom odchode do dôchodku a smrti svojej milovanej ženy. Ove je čierno-biely, to jeho žena ho dopĺňala farbami. Je nevrlý, uzavretý, ale zároveň poctivec s dobrým srdcom. Stratil zmysel svojho žitia a tvrdohlavo sa pridŕža aspoň svojich stereotypov a pravidiel. Najprv vám pôjde na nervy, potom ho pochopíte a nakoniec si ho zamilujete. Je dôkazom toho, že aj v staršom veku sa môže človek zmeniť, inak vnímať svojich susedov a možno vám pripomenie nejakého „frfloša“ vedľa vášho vlastného bytu.
Autor knihy dojemne vyrozprával hrejivý ľudský príbeh o starobe, láske a priateľstve. Mieša sa v ňom humor, smútok, horkosť, ale aj nádej a znovuobjavený dôvod žiť. Núti nás k zamysleniu, čo nám život dáva a čo berie.
Rozhodne odporúčame stráviť čas v spoločnosti svojrázneho muža menom Ove. (ZO)Diskusia

V databáze sa momentálne nenachádzajú žiadne záznamy.
Pridajte Váš komentár

 
| | | |
posledná aktualizácia: 28.05.2020
|
odporučiť stránku emailom |

| |

Anketa

Viete, že od marca 2020 si môžete zadarmo požičať e-knihy?