Navigačné menu

Preskočiť navigáciu

Novinky

29.05.2020 Pracovníci Staromestskej knižnice odporúčajú e-knihy
Mark Galeotti Musíme si promluvit o Putinovi

Mark Galeotti: Musíme si promluvit o Putinovi

Kto je skutočný Vladimir Putin? Čo chce? A aký bude jeho ďalší krok?
Napriek tomu, že o Putinovom Rusku sa napísali milióny slov, Západ stále nedokáže pochopiť jedného z najmocnejších politikov sveta s vplyvom po celom svete a s mocenskou sieťou, ktorá zasahuje do našich každodenných životov. Profesor Mark Galeotti v tomto základnom politickom šlabikári odhaľuje muža skrytého za mýtmi, demaskuje najdôležitejšie omyly o Putinovi a vysvetľuje, ako môžeme dešifrovať jeho motiváciu a ďalšie kroky.
Galeotti sa pri vykresľovaní Putinových prvých rokov v KGB, jeho skutočného vzťahu k Spojeným štátom, či jeho vízie budúcnosti Ruska opiera o nové ruské zdroje a šokujúce svedectvá, vďaka ktorým prináša doteraz nevídaný pohľad na muža v srdci globálnej politiky. (EHa)

Brian Greene Elegantní vesmír

Brian Greene: Elegantní vesmír

 

Kniha je určená hlavne čitateľom bez hlbšieho matematického a fyzikálneho základu, ale nielen im...
Po prečítaní knihy získame úplnejší obraz o tom, ako funguje vesmír.
Odkryjeme záhady vesmíru. Priblížime si priestor, čas a hmotu.
Zaujímavá je teória superstrún, ktorá popisuje všetky fyzikálne javy. Dozvieme sa, aký má vplyv na naše predstavy o čase a priestore a nielen to... (AS)

Jaroslav Foglar Hoši od Bobři řeky

Jaroslav Foglar: Hoši od Bobři řeky

 

Je to správna kniha pre správnych chlapcov. Dobrodružný román vyzdvihuje priateľstvo, odvahu a ušľachtilý charakter. Zachytáva príbeh chlapcov - nespratníkov, ktorí vytvoria klub a pod vedením staršieho muža Rikitana usporadúvajú pravidelné schôdzky a chodia na výlety. Vyvrcholením ich činnosti je dvojmesačný výlet do Slnečnej zátoky, kde plnia rôzne úlohy zadané Rikitanom. Za ich splnenie získavajú bobríkov. Každý z chlapcov môže získať spolu 13 bobríkov, napr. bobríka hladu, bobríka mlčania.
Autor okorenil román aj detektívnou zápletkou. Chlapcov ohrozuje “zelená príšera”. Po dvoch mesiacoch sa chlapci z výletu vracajú úplne zmenení - po charakterovej, aj telesnej stránke. Motivačný román je vhodný pre chlapcov, ktorí už vyrástli z klasických rozprávok. (MP)

Bernard Minnier Noc

Bernard Minnier: Noc

 

Štvrté pokračovanie bestsellerovej série s kriminalistom Martinom Servazom. Počas temnej nočnej búrky v Severnom mori na ropnej plošine pristáva helikoptéra s Kirsten Nigaardovou, ktorá prichádza vyšetrovať vraždu. Jeden muž záhadne zmizol a Kirsten objaví v jeho kabíne zvláštnu sériu fotografií. O pár dní neskôr už sedí v toulouskej kancelárii kriminalistu Martina Servaza, ktorý si snímky so záujmom pozerá. Je na nich on sám zachytený objektívom nepolapiteľného sériového vraha Juliana Hirtmanna. To však nie je všetko. Na jednej z fotografii je i malé dieťa a jediné slovo: Gustáv. Pre Kirsten a Martina sa začína desivá výprava s ešte desivejším nepriateľom na jej konci. (ZB)


Diskusia
28.05.2020 MDD - zápis zdarma pre deti

Staromestská knižnica ponúka pri príležitosti Medzinárodného dňa detí 1. a 2. júna 2020 bezplatnú ročnú registráciu pre deti do 15 rokov.


Diskusia
21.05.2020 Pracovníci Staromestskej knižnice odporúčajú e-knihy
Robert Dugoni Hrob mé sestry

Robert Dugoni: Hrob mé sestry

Sarah, mladšia sestra Tracy Crosswhiteovej, sa stratila pred 20 rokmi. Odvtedy Tracy premýšľa, čo sa naozaj stalo. Neverí, že obvinený Edmund House je skutočný vinník. Chce poznať pravdu, preto sa vzdáva učiteľského miesta a vyštuduje policajnú akadémiu. Keď poľovníci náhodou natrafia na plytký hrob s pozostatkami tela jej sestry Sarah, rozhodne sa pokračovať vo vyšetrovaní aj napriek tomu, že miestny šerif Roy Calloway, starý priateľ jej otca jej v tom chce zabrániť. Počas pátrania po skutočnom vrahovi jej sestry odhaľuje Tracy dávne temné tajomstvá. No nielen to. Tracy otvára dvere, za ktorými hrozí smrteľné nebezpečenstvo aj jej....(MS)

Veronika Ageiwa Deník japonské manželky

Veronika Ageiwa: Deník japonské manželky

 

Veronika Ageiwa je nielen autorkou, ale aj hlavnou postavou knihy, ktorá patrí do série Skutočné príbehy.
Veronika sa počas štúdia zoznámi so spolužiakom z Japonska. Vtedy ešte netuší, že sa postupne doňho zamiluje. Po niekoľkých rokoch života v rôznych krajinách sveta s ním odletí do Japonska, kde mu porodí syna. Začína žiť podľa japonských zvykov. Ako zvládne odlišné kultúrne prostredie a tradičné japonské zvyky – spoločné kúpanie sa so svokrou, pohreb starého otca? A čo gastronomické zvláštnosti, ktoré sú pre Európana nezvyčajné. Zjesť určité jedlo si vyžaduje mnohokrát veľké sebazaprenie. Ako zvládne brigádu - predávanie v obchode s oblečením?
Odpovede nájdete v knihe, z ktorej sa dozviete o živote Japoncov z prvej ruky. Knihu možno zaradiť medzi oddychovú literatúru. Určite však má čím zaujať čitateľa. (EHu)

Iva Procházková Karolína. Stručný životopis šestnáctileté

Iva Procházková: Karolína. Stručný životopis šestnáctileté

 

Napísať stručný životopis je ťažké. Obzvlášť keď Karolína je šestnásťročné dievča, ktoré toho na svoj vek už prežilo veľmi veľa. Rozpisuje sa teda o svojej rodine, priateľoch a o tom ako chodí na balet a sníva o kariére slávnej primabaleríny.
Jedného dňa sa však nešťastne zraní, keď sa šplhá na zvonicu a jej sny sa začínajú rozplývať. Počas dlhého pobytu v nemocnici sa musí vyrovnávať s týmto problémom a okrem toho začne tiež vznikať niečo ako vzťah medzi ňou a Lvevom, do ktorého bola dlho zamilovaná a kvôli ktorému tiež šplhala na zvonicu.
Všetko sa zdá byť príliš komplikované, avšak Karolína je prirodzene tvrdohlavá, a tak sa nevzdáva a učí sa prijať nové skutočnosti a otvárať sa novým možnostiam. (SK)

Jared Diamond Svět, který skončil včera

Jared Diamond: Svět, který skončil včera

 

Čo sa môžeme naučiť od tradičných spoločností? Nositeľ Pulitzerovej ceny predkladá jedinečné dielo, v ktorom sa zamýšľa nad tým, ako by mohli určité prvky tradičného fungovania obohatiť náš moderný život. Prevažná časť šesťmiliónovej  existencie ľudskej spoločnosti vyzerala a fungovala úplne inak. Tradičné spoločnosti, ako napr. domorodé kmene z novoguinejskej Vysočiny nám pripomínajú , že z hľadiska ľudskej evolúcie to bolo ešte len "včera", kedy sa všetko zmenilo. Naše telá sú stále ešte lepšie adaptované na podmienky tradičného spôsobu života.
V knihe sa dočítate o prístupe k výchove detí, o spôsobe  riešenia sporov, o metódach vyhodnocovania rizík, o metódach uchovávania zdravia, telesnej a duševnej kondície, o prístupe k starým ľuďom. Fascinujúca kniha s autobiografickými prvkami spájajúca poznatky antropológie a evolučnej biológie provokuje, vysvetľuje a zabáva, v každom prípade však zmení náš pohľad na človeka ako živočíšneho druha. (EHa)

Fredrik Backman Muž jménem Ove

Fredrik Backman: Muž jménem Ove

 

Zdanlivo obyčajný príbeh staršieho muža, ktorý sa snaží vysporiadať so svojou samotou a smútkom po nečakanom odchode do dôchodku a smrti svojej milovanej ženy. Ove je čierno-biely, to jeho žena ho dopĺňala farbami. Je nevrlý, uzavretý, ale zároveň poctivec s dobrým srdcom. Stratil zmysel svojho žitia a tvrdohlavo sa pridŕža aspoň svojich stereotypov a pravidiel. Najprv vám pôjde na nervy, potom ho pochopíte a nakoniec si ho zamilujete. Je dôkazom toho, že aj v staršom veku sa môže človek zmeniť, inak vnímať svojich susedov a možno vám pripomenie nejakého „frfloša“ vedľa vášho vlastného bytu.
Autor knihy dojemne vyrozprával hrejivý ľudský príbeh o starobe, láske a priateľstve. Mieša sa v ňom humor, smútok, horkosť, ale aj nádej a znovuobjavený dôvod žiť. Núti nás k zamysleniu, čo nám život dáva a čo berie.
Rozhodne odporúčame stráviť čas v spoločnosti svojrázneho muža menom Ove. (ZO)


Diskusia
| | | |
posledná aktualizácia: 28.05.2020
|
odporučiť stránku emailom | |

Anketa

Viete, že od marca 2020 si môžete zadarmo požičať e-knihy?