Navigačné menu

Preskočiť navigáciu

Novinky

04.12.2020 Pracovníci knižnice odporúčajú e-knihy - 49. týždeň
Virginie Grimaldi Parfum šťastia najkrajšie vonia v daždi

Virginie Grimaldi: Parfum šťastia najkrajšie vonia v daždi

 

Je možné oživiť vyhasnuté city? A dokáže láska skutočne prekonať čokoľvek?
Stačia tri slová „Už ťa nemilujem“ a Pauline sa zrúti svet. Spolu so svojím štvorročným synom sa nasťahuje k rodičom a nechá dni voľne plynúť v nádeji, že bolesť pominie. Až kým sa jedného dňa nerozhodne vziať svoj život opäť do vlastných rúk. Ak Benove city k nej naozaj ochladli, je načase mu ich pripomenúť. Každý deň mu teda napíše jednu spomienku z ich spoločného života. Toto ponorenie do minulosti však vyplaví na povrch tajomstvo, ktoré naveky pochovala v hĺbke svojho srdca. (EHu)

Hana Brodská Dánské štěstí

Hana Brodská: Dánské štěstí

 

„Štatistiky hovoria, že v konzumácii alkoholu sú Dáni šampiónmi. Nie nadarmo sa hovorí, že ,pije ako Dánʻ. I keď Dáni samotní ukazujú prstom ďalej na sever a hovoria, že ,pije ako Švédʻ. A aby sme čierneho Petra dohrali až do konca, tak je na mieste povedať, že Švédi zas hovoria, že ,pije ako Fínʻ.“ Diplomatka a manželka bývalého českého veľvyslanca v Dánsku pútavým spôsobom približuje čitateľovi krajinu, kde šaty nerobia človeka a kde údajne žijú najšťastnejší ľudia na svete. V každom prípade, kokaín je tu legálny (v štátom podporovaných centrách pre užívanie omamných látok) a najznámejšou náruživou fajčiarkou je kráľovná, ktorá svoju spotrebu v posledných rokoch znížila na škatuľku denne. Dáni majú radi dobré jedlo a pitie, milujú výlety do prírody, dobré vzťahy a pohoda sú pre nich cennejšie ako majetok. Ich zdravému sebavedomiu výrazným spôsobom napomáha absencia korupcie a dôvera k vláde. (AZ)

Frauke Baguscheová Modrý zázrak

Frauke Baguscheová: Modrý zázrak

Zmena klímy je priamou a existenčnou hrozbou pre život  aj v oceánoch. Tento úžasný svet zatiaľ plný života si musíme chrániť. Znižovať objem morského odpadu, vrátane plastového odpadu a mikroplastov. Oceány pokrývajú až 2/3 našej planéty. Rozľahlosť a krása oceánov nás upokojuje. Inšpiruje maliarov. Pod hladinou sa nachádza rôznorodý život, ktorý nás farebnosťou a rozmanitosťou uchvacuje. Od malinkých živočíchov po obrovské veľryby. V tejto knihe nahliadneme do tohto úžasného podmorského sveta... (AS)

 

Morská biologička Frauke Baguscheová ponúka pohľad do hlbín oceánov, ktoré sú domovom bohatej, krehkej a z veľkej miery neprebádanej biodiverzity, produkujú polovicu kyslíka v zemskej atmosfére a absorbujú 25 percent emisií CO2. Teplé a studené prúdy morí, riasy podieľajúce sa na formovaní mrakov a morský cyklus odparovania zásadne ovplyvňujú podnebie. V dôsledku rastu celosvetovej populácie je zdravie našich oceánov ohrozované rybolovom, pirátstvom, zmenou klímy a znečisťovaním morí - spoločne však môžeme napomôcť tomu, aby sa more zotavilo. (EHa)

Michel Bussi Maminka neříka pravdu

Michel Bussi: Maminka neříka pravdu

 

Triler ponúka netradičný a napínavý príbeh spornej identity dieťaťa. Zaujímavé sú pasáže venované detskej psychike. Za komisárkou Mariannou Augressovou príde detský psychológ Vasil, aby mu pomohla rozriešiť záhadné tvrdenie trojročného chlapca Maloneho. Doporučila mu ho priateľka Angie. Chlapček tvrdí, že jeho matka Amanda nie je jeho skutočná mama. Dôležitú úlohu v tomto príbehu zohráva aj plyšový hlodavec Guti, ktorý chlapcovi rozpráva každý večer rozprávku. Malone sa s ním nechce rozlúčiť ani na minútku. Policajtka Marianne súčasne rieši aj prípad veľkej lúpeže spojenej so smrťou manželskej dvojice, ktorá sa podieľala na lúpeži. K lupičskej partii patrí aj postrelený Soler, ktorý príslušníkom miestneho policajného zboru uniká. Polícia pátra aj po ukradnutom lupe. Kto je vlastne Malone? Čie je to dieťa? (MP)


 


Diskusia
04.12.2020 Najaktívnejší čitatelia za rok 2020

V roku 2020 boli najaktívnejšími čitateľmi:

Alžbeta Matúšová – Blumentálska
Eva Medveďová – Panenská
Mária Szabová – Karadžičova
Rozália Látalová  – Záhrebská
Emília Miklóšiová – Západný rad

Najaktívnejšími detskými čitateľmi za rok 2020 sú:

Daniel Deák – Blumentálska
Adam Palko – pobočka na Karadžičovej
Ela Šebestová – pobočka na Záhrebskej
Ján Simeon Lacho – Západný rad

Spolu prečítali 1043 kníh.
 


Diskusia
03.12.2020 Rad Bobríka – knihovníka 2020

Staromestská knižnica od roku 2004 udeľuje na konci roka výročné ocenenie Rad Bobríka knihovníka za nezištnú pomoc a podporu jej aktivít v príslušnom roku.
Aj keď bol tento rok iný, dobrí ľudia nevymreli a pomáhajú.
V roku 2020 získali Rad bobríka – knihovníka Eva Habalová, František Hinca a Ing. Dušan Valášek.
Všetkým zo srdca ďakujeme a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu!


Diskusia
| | | |
posledná aktualizácia: 04.12.2020
|
odporučiť stránku emailom | |

Anketa

Viete, že od 15.10.2020 si môžete dať zadarmo odložiť knihy z regálu, ktoré nie sú požičané (cez online katalóg, mailom, telefonicky)?