Navigačné menu

Preskočiť navigáciu

Novinky - Detail


Pracovníci knižnice odporúčajú e-knihy - 1. týždeň

Ivana Peroutková Valentýnka a veterinární ordinace

Ivana Peroutková: Valentýnka a veterinární ordinace

Valentýnka je dievčatko s nevšednými nápadmi, ktoré realizuje so svojimi kamarátmi. Tentoraz ju inšpiruje jej psík Hugo, ktorý má zranené ucho. Po návšteve veterinárnej kliniky navrhne kamarátom, že si spoločne otvoria ordináciu. Budú liečiť zvieratká! Všetci hneď prinášajú všelijakú háveď, ale Péťa príde s drozdom, ktorý má poranené krídlo. Poradia si s ním malí veterinári? (MB)

Joe Simpson Setkání se smrtí

Joe Simpson: Setkání se smrtí

 

Dvaja mladí kamaráti Joe a Simon majú plán pokoriť vrchol Siula Grande v pohorí Ánd. Táto skúsenosť im pripraví protichodné emócie. Na jednej strane dobrodružstvo a adrenalín pri výstupe na vrchol, na druhej strane nebezpečenstvo, strach zo smrti a beznádej pri dramatickom zostupe. Sú vystavení sile priateľstva, keď sa jeden z nich zraní a následne spadne do trhliny. Opustený Joe prežije navzdory prekážkam, čo svedčí o jeho duchovnej sile a zmobilizovaní celého tela, keď čerpal takmer z ničoho a napriek tomu dokázal vydolovať ešte nejakú silu a ešte nejakú vôľu prežiť. Zápas s prírodou ťažko vyhrať, niekedy stretneme smrť a my ju musíme obísť, alebo sa jej poddať – a Joe ju obišiel. (ZO)

Veronique Maciejak Naučte se tančit v dešti

Veronique Maciejak: Naučte se tančit v dešti

“Život nie je o čakaní, kým prejde búrka. Život je o tom, naučiť sa tancovať v daždi” Seneca.
Román je o, na prvý pohľad chaotickej, no sympatickej, Emme, ktorej sa v jednom momente zrútia všetky ideály jej vysnívanej práce. Jej príbeh hovorí o tom, že aj keď vysnívaná, no každá práca podlieha rutine. Keď sa však rutina premení na ubíjajúci, nikam nesmerujúci, nekonečne vyčerpávajúci a paradoxne nudný zhon bez akéhokoľvek uznania, človek to hneď spozná. Život hlavnej hrdinky prestal byť o napĺňaní snov, či profesionálnom a osobnom raste, čo sa v bežnom svete deje mnohým ľudom. Náladu však hrdinke nečakane zdvihne príležitosť a stretnutie s úspešným spisovateľom, ktorý jej pomôže začať žiť a nielen prežívať. Návodom k tomu je originálny experimentálny projekt, ktorý ju učí vnímať veci a situácie okolo seba iným pohľadom. V zásade je román koučingom o ozajstnom vnímaní seba a svojich potrieb v živote. Spracovanie ponúka citlivé a nenásilné prepojenie “oddychovky na pláž pre ženy” a výstižné citáty, mottá známych osobností či inšpiratívne myšlienky, ktoré si každý/á čitateľ/ka môže vyložiť po svojom. (SK)

Erlend Loe Fakta o Finsku

Erlend Loe: Fakta o Finsku

 

Loeho hrdinovia sú zdanlivo "vyšinutí" a nenormálni. V tomto prípade tak vnímame Njála vďaka intímnemu pohľadu do jeho myšlienkových pochodov. Opisuje nám udalosti, do ktorých sa zaplietol. Jedná sa o jeho prácu, čiže udalosti nemajú výrazne dramatický charakter. Skôr banálny. Dej by sa dal zhrnúť veľmi rýchlo. Román je vybudovaný najmä na variáciách úvah hrdinu, ktoré sú mnohokrát zamerané na rovnaký predmet. Často je ním voda. Ide o plynulý prúd vedomia. Vedomia inteligentného človeka, ktorý prehodnocuje možnosti svojho konania v snahe dosiahnuť dokonalosť, no často je vo svojom uvažovaní groteskne plytký. Škoda, že prijal ponuku od Fínskej ambasády napísať brožúru o ich krajine. Píše ju pre svojich krajanov Nórov. Keďže vo Fínsku nikdy nebol, a ani sa tam nechystá, fantázia mu pracuje na plné obrátky s občasným (častým) pozastavením sa nad neznesiteľnou plynulosťou bytia. Termín horí. Ku koncu doslova. (BW)Diskusia

V databáze sa momentálne nenachádzajú žiadne záznamy.
Pridajte Váš komentár

 
| | | |
posledná aktualizácia: 15.01.2021
|
odporučiť stránku emailom |

| |

Anketa

Viete, že od 15.10.2020 si môžete dať zadarmo odložiť knihy z regálu, ktoré nie sú požičané (cez online katalóg, mailom, telefonicky)?